Poświadczenie pozostawania w związku partnerskim.

Postby Lidia » Tue May 17, 2016 12:43 am

Razem z moim partnerem jesteśmy Polakami, ale obecnie od jakiegoś czasu przebywamy za granicą w Niemczech i wychowujemy wspólne dziecko na które moglibyśmy otrzymywać zasiłek, gdybyśmy pozostawali w związku partnerskim. Ale w polskim prawie takie związki nie zostały przewidziane. Koleżanka mówiła, że można potwierdzić fakt wspólnego pożycia przez notariusza, czy to prawda?
Lidia

Postby red_passage » Tue May 17, 2016 3:19 am

Nie wiem czy jest to możliwe... Wszakże notariusz może nadać formę aktu notarialnego czynnościom którym strony taką forme nadac pragną, ale czy akurat jest możliwość potwierdzenia wspólnego pożycia w związku partnerskim dwojga ludzi? Wszakże skoro prawo polskie takich związków nie przewiduje, to nie wiem czy nie byłaby to zbytnia ingerencja w przepisy..
red_passage

Postby Karotka » Tue May 17, 2016 5:52 am

Kiedyś byłam obecna przy podobnej sytuacji. Wówczas z tego co pamiętam stanęło na tym, że taka czynność jest możliwa.
Karotka

Postby Zagadka » Tue May 17, 2016 7:14 am

Można coś takiego zrobić. Mi w kancelarii notarialnej w Katowicach zrobiono takie poświadczenie w zasadzie od ręki, po prostu odbiera się oświadczenia od obu stron, że pozostają w nieformalnym związku i wychowują wspólne dziecko. Później z tym dokumentem do tłumacza przysięgłego i po sprawie.
Zagadka

Postby Lidia » Tue May 17, 2016 8:22 am

Czyli żadnych specjalnych dokumentów nie muszę ze sobą zabierać? A później za granicą były ci jeszcze potrzebne jakieś dodatkowe zaświadczenia z Polski?
Lidia

Postby Zagadka » Tue May 17, 2016 8:48 am

Wystarczy że razem z partnerem stawicie się z dowodami osobistymi u notariusza:) Ja akutar nie mieszkałam w Niemczech, tylko w Szwecji, więc nie wiem czy przydadzą ci się moje doświadczenia z tego kraju, ale pobierałam też zaświadczenie z urzędu skarbowego że się nie rozliczałam w poprzednim roku.
Zagadka

Postby Lidia » Tue May 17, 2016 9:40 am

Aha, to o tym też słyszałam, ze jest potrzebne. Dobra to dzięki wszystkim za pomoc i tą małą i większą :)
Lidia

Return to Życie

x